מדור רכב

איך לנקות ריפוד של רכב


ניקיון קבוע של מושבי הרכב שומר על המראה של הריפוד ברכב כמו חדש, ומעלה את הערך שלו בעיני הקונים.

ישנם סוגים שונים של מושבים לרכב. לכל אחד מסוגי הריפוד יש דרך ייחודית לנקות אותו . ולכן, לפני התחלת הניקיון חפשו את ההוראות היצרן של הריפוד ייתכן ושם תמצאו עצות לניקוי של המושבים הספציפיים שקיימים ברכבכם.

ניקוי מושבי רכב מבד

תחילה נשאב את כל המושבים עם שואב אבק בכדי להוציא לכלוך ופסולת מיותרים, ישנם חלקים קטנים בשואב שבעזרתם ניתן לשאוב אזורים שאליהם היד לא מגיעה. כמו כן, באזורים שבהם הבד חלש יש לנקות בעדינות בכדי למנוע גרימת נזק נוסף.

ניקח מברשת נקייה ודלי מים עם מסיר כתמים. לפני שמתחילים לנקות רצוי לבדוק את החומר במקום נסתר בכדי לוודא שאין תופעות לוואי על הבד. 

כעת נתחיל לנקות את המושבים. נקרצף היטב את פני המושב וננגב בסמרטוט יבש בכדי למנוע כניסת מים אל המושב, מכיוון שקשה נורא לייבש אותם לאחר מכן. אם יש ברשותכם מכשיר קיטור בדקו את עמידות המושב לקיטור בפינה קטנה ברכב ונקו עימו היטב את המושבים- מועיל נורא להסרת כתמים קשים. כעת נפתח את החלונות ברכב, ונאפשר למושבים להתייבש לחלוטין. ייבוש המושבים מונע עובש וטחב ברכב.

מומלץ לחזור על הפעולה אחת לשלושה חודשים. מכיוון שריפודי בד סופגים לכלוך. כמובן שברכב שבו נצבר יותר לכלוך ניתן לחזור על הפעולה אחת לחודש וחצי או בהתאם לצרכי הרכב.

ניקוי מושבי רכב מעור

ישנם שני גורמים עיקריים שיכולים לגרום לריפודי העור לבלאי בטרם עת. הראשון הוא לכלוך שנוצר ברכב משתייה, אוכל ועוד. והשני הוא השמן שמופרש מהעור שלנו. תחילה נשאב היטב את פני המושבים ומתחת למושבים בכדי להוציא את הלכלוך והפסולת. נבחר חומר איכותי לניקוי מושבי עור וסמרטוט נקי, ונבדוק את החומר בפינה נסתרת ברכב בכדי לוודא שאין תופעות לוואי על העור. ננקה היטב את מושבי העור עם החומר ונייבש. במושבי עור בהירים מומלץ לחזור על הפעולה אחת לשלושה חודשים- תלוי בכמות הלכלוך הנצברת בריפוד. במושבי עור כהים מומלץ לחזור על הפעולה פעמיים בשנה- תלוי בכמות הלכלוך שנצברת בריפוד. רצוי לנקות מדי פעם את מושבי העור בעזרת מטלית לחה עם מים, פעולה זו תסיר את האבק והלכלוך החיצוני ולא תאפשר להם לחדור אל תוך מושבי העור.

מומלץ לצפות את המושבים ברכב בציפויים קרמיים שיוצרים שכבת הגנה נאנו קרמית המעכבת ספיגת נוזלים ולא מאפשר בלאי של הריפודים.