מדור רכב

כל מה שצריך לבדוק בקניית רכב משומש


כלי רכב הוא מכונה שכוללת מכלולים רבים, בזמן קניית רכב משומש חשוב לבדוק את כל המכלולים החשובים ולהיות בטוחים שהקניה נכונה ובטוחה, המאמר הבא יפרט את כל מה שצריך לבדוק לפני קניית רכב משומש ויחסוך ממכם טעויות אפשריות.

זה לא משנה אם קונים רכב קטן או גדול, פרטי או מסחרי. בדיקת כל המכלולים חשובה בקניית כל סוג של רכב ומשתנה מעט בהתאם לרכבים השונים.

המכלולים שצריך לבדוק בקניית רכב משומש

 1. צבע ופלסטיקה - מכות ושריטות עמוקות בצבע הן ההתחלה של התקלפות הצבע והחלדת הפח, בדקו בקפדנות את כל חלקי הפח של הרכב וחפשו אותן, במידה והן קיימות חשוב לטפל בהן בהקדם.
 2. שלדה ומתלים - את שלדת הרכב צריך לבדוק רק במוסך, לרכבים רבים בישראל יש מכה זניחה בשלדה שבשפה המקצועית נקראת "קצה שלדה". מכה זו נגרמת בדרך כלל מפסי ההאטה.
 3. מערכת תמסורת - גם את מערכת התמסורת אפשר לבדוק רק במוסך, חשוב לוודא שהיא במצב טוב מכיוון שהיא חלק יקר מהרכב.
 4. מערכת שמע - על פי חוק, רכב יד שניה חייב להכיל רדיו פשוט, במידה ואין רדיו ברכב מקובל להוריד עד ל1000 ש"ח ממחיר הרכב לטובת התקנת מערכת חדשה.
 5. מערכת דלק - מערכת הזרקה במכוניות חדשות יכולה להיות עסק יקר במיוחד, בבדיקת המחשב וודאו שמערכת זו תקינה לחלוטין.
 6. תיקוני פחחות - וודאו שהרכב לא עבר תאונה, חפשו תיקוני פחחות מהותיים שיכולים להצביע על מכה גדולה שהרכב קיבל.
 7. חישוקים - וודאו שחישוקי הרכב מאוזנין ומפולסים.
 8. מפלט וסעפות פליטה - סעפת הפליטה והמפלט חייבים להיות נקיין ממכות וכמובן שגם מחורים.
 9. צמיגים - בדקו את ארבעת הצמיגים המותקנים ברכב ואת הגלגל החלופי. כל הצמיגים חייבים להיות תקינים ומאוזנים במצב טוב.
 10. מערכות חשמל - מערכת החשמל ברכב כוללת הרבה מאוד מכלולים, בדקו את כל המנורות, צופר, לוח שעונים ואת תוקף המצבר. במידה וקיימת תקלה במערכת החשמל, בדיקה ממוחשבת תאתר אותה.
 11. מנוע - מנוע הוא אחד מהחלקים שדי קשה לאבחן במקצועיות, למרות זאת אפשר לבדוק שהוא פועל בצורה מאוזנת, שהוא לא מעשן הרבה ושהוא לא משמיע רעשים מוזרים. תקלות גדולות יתגלו בבדיקה הממוחשבת.
 12. מערכת הזרקה - גם מערכת ההזרקה היא חלק יקר ברכב, ברכבי דיזל החלק היקר הוא משאבת הסולר. בבדיקה הממוחשבת וודאו שחלקים אלו במצב טוב והמנעו מהוצאות גדולות בעתיד הקרוב.
 13. גלי הינע - ברכבים פרטיים גלי ההינע נמצאים בדרך כלל מקדימה (ציריות), בצעו נסיעה איטית (באיזור בטוח) כשההגה מסובב עד הסוף, במידה ויש ציריות דפוקות הן יתקתקו.
 14. אזעקה ונעילה מרכזית
 15. ספר טיפולים - בקשו ממוכר הרכב את ספר הטיפולים, בספר הטיפולים תוכלו לבדוק איפה התבצעו הטיפולים, איזה טיפולים בוצעו ואם הם בוצעו בזמן.
 16. שמנים - בדקו את שמן המנוע ואת שמן הגיר. שמן שרוף מצביע על הזנחה או על מנוע גמור.
 17. בולמים - בדיקת הבולמים היא די פשוטה, בדקו שהרכב בגובה המקורי שלו (כשהבולמים מתפוצצים הרכב יורד לרצפה), לחצו על כל פינה של הרכב ובדקו שהרכב חוזר למקומו בלי לקפוץ יותר מידי.
 18. מעצורים - מערכת המעצורים כוללת מכלולים רבים ובניהם מערכת ABS ומערכות דומות. בדיקת מעצורי הרכב חייבת להתבצע רק במכון וחשוב לבדוק את תוצאות הבדיקה בתחום זה.

בנוסף לבדיקה שלכם מומלץ להכניס את הרכב לבדיקה ממוחשבת במכון בדיקה ולהיות בטוחים במאה אחוז לפני קניית הרכב.